Galopp Ügető
Galopp
A síkversenyzés, a lóval való sportolás voltaképp a lovassport legősibb formája. Kezdete az emberiség történelmének korai évezredeibe nyúlik vissza.
A korai középkorban, a népvándorlások idején Ázsiában, a pusztai nomád népeknél, az európai kontinensen, az ott élő germán törzseknél, különösen a vallási ünnepeken tartottak lóversenyeket. Ezekről a versenyekről azonban nem tudunk semmi kézzelfoghatót, nevezetesen azt, hogyan, milyen körülmények között és milyen szabályokkal futatták azokat, csak annyit tudunk róluk, hogy voltak, mert erről már írásos emlékek is tanúskodnak. A mai értelemben vett síkversenyzés, a galoppsport őshazája Anglia. Fellegvára New Markét, de számos helyen rendeznek kiemelkedő jelentőségű versenyeket, úgymint Chesterben, Doncasterben, Epsomban. A galoppversenyzés Európában már a 19. század elején virágzott, túllépte a szigetország határait, “átkelt” a La Manchecsatornán, és a kontinens nagyvárosainak kedvelt szórakozása volt. A galoppversenyekben a zsokék nyeregben ülnek.
Ügető
Az ügetést nyomon követhetjük már az ókori kultúrákban, a sumér-akkád és a perzsa birodalomban, később a fáraók Egyiptomában is népszerű sport volt. Az ókori Rómában, de még ezt megelőzően a görög birodalomban is igen elterjedt volt a kocsiversenyzés, ami azzal függhetett össze, hogy mind a görögöknél, mind a rómaiaknál a harci szekereknek a háborúkban – mai szóval mint fegyvernemnek – igen nagy szerepük volt. Természetes tehát, hogy ennek velejárójaként a kocsiversenyzés terjedt el.
Az ügetőversenyekben a versenyző, a hajtó könnyű, kétkerekű kocsiban (sulkyban) ül. Az ügetőversenyek világszerte igen elterjedtek és rendkívül
népszerűek. Az ügetőversenyek lovait ügetőfajtának nevezik, az ügető lovaknak meghatározott jármódot kell betartaniuk, miközben húzniuk kell a kocsit, amin a hajtó ül.